10 pravidiel bezpečného nosenia
- Používajte šatku alebo nosič podľa návodu, pred každým nosením vizuálne skontrolujte nosiacu pomôcku.
- Tvár dieťatka nikdy neprekrývajte látkou. Uistite sa, že má dostatočný prísun čerstvého vzduchu a voľné dýchacie cesty. Dieťatko má hlavičku uloženú nabok, nemá zaborený noštek do vášho tela. Pri malých deťoch odporúčame striedať tieto strany. Brada dieťatka by sa nemala dotýkať jeho hrudníka, aby mohlo voľne dýchať. Pri dýchaní nepočujete chrapčanie. Prečítajte si viac o horizontálnej polohe.
- Ak dieťatko ešte nedrží hlavičku, vždy ju zaistite kapucňou, ktorá je súčasťou nosiča alebo popruhom šatky.
- Chrbátik dieťatka je jemne zaguľatený a vytvára písmeno „C“. Prečítajte si viac o nosení vo vertikálnej polohe.
- Dbajte na správny vývoj bedrových kĺbov. Je dôležité, aby kolienka dieťatka boli vyššie ako jeho zadoček. Látka šatky a nosič by mali siahať od jednej kolennej jamky k druhej. Nožičky vytvárajú písmeno „M“.
- Vždy kontrolujte teplotu dieťatka. Nosič alebo šatka vytvára ďalšiu vrstvu oblečenia a dieťatko zohrievate aj svojím telom. Berte to do úvahy pri obliekaní dieťatka. V chladnom počasí postačí dostatočná ochrana hlavy a nožičiek. V lete chráňte dieťatko pred ostrým slnkom. Sledujte, či sa príliš neprehrieva, alebo naopak, či mu nie je zima. Prečítajte si viac o obliekaní detí pri nosení.
- Nepoužívajte bočné úväzy dlhšie ako cca pol hodinu. Takéto nosenie vám môže poškodiť chrbticu. V prípade potreby vystriedajte strany po tomto časovom intervale.
- Vyhnite sa potenciálne nebezpečným aktivitám. Počas používania nosiacej pomôcky nebicyklujte, nelyžujte, nekorčuľujte a zdržte sa ďalších rizikových činností.
- Nenechávajte sa deti hrať s nosiacou pomôckou bez dozoru. Môže dôjsť k ohrozeniu ich života (udusenie, pošmyknutie a pod.) alebo znehodnoteniu.
- Starajte sa o vašu šatku alebo nosič podľa pokynov. Informácie o praní a sušení nájdete na prišitej etikete alebo napísané pri jednotlivých produktoch na našej stránke.